Cel mai bun judoka băcăuan se întoarce acasă!

Mircea Croitoru este cel mai nou transfer al secției de Judo – CSM Bacău, judokanul băcăuan fiind mai mulți ani sportiv al Clubulului Politehnica Iași. Prin politica sa de a susține în primul rând valorile băcăuane, CSM Bacău a reușit să-l readucă la obârșie prin contractul semnat de directorul Adrian Gavriliu.

Sportivul CSM Bacău a cucerit două medalii în cadrul Campionatului Național de Seniori – Individual, desfășurat la Iași. Mircea s-a impus în fața adversarului său – Daniel Natea și a cucerit medalia de aur la categoria Open și o medalie de argint la categoria +100.

Datorită succesului avut la Turneul European Open, Mircea a obținut puncte importante ce sunt cuantificate în clasamentul calificării la Jocurile Olimpice de la Tokyo – 2020.

Pe plan international, sportivul CSM Bacău a fost medaliat în cadrul mai multor turnee, campionate și cupe în Europa, America de Nord, America de Sud și Japonia.

În prezent, Mircea Croitoru este component al Lotului Național și este antrenat de Aurel Chelariu și Dragoș Cremene.