Suporterii Naționalei fac front comun cu „tricolorii„! Pentru meciul cu Elveția s-au vândut 10.000 de bilete în primele 12 ore

Suporterii Naționalei se vor întoarce pe stadion la partida cu Elveția de pe 21 noiembrie.

Această partidă va fi ultima din campania de calificare pentru Campionatul European din 2024.

Conform unei surse FRF, s-au vândut deja 10.000 de bilete în primele 12 ore, iar tribuna 2, inel 1 este sold-out.

Echipa națională a României nu a beneficiat de sprijinul suporterilor la meciul cu Andorra, meci în care România a câștigat cu scorul de 4-0.

Federația a fost sancționată de UEFA după incidentele de la meciul cu Kosovo, când meciul a fost întrerupt în minutul 18, scor 0-0, și reluat după 50 de minute pe motiv că ultrașii României au afișat un mesaj cu conotații politice ”Kosovo e Serbia”.

De aceea, jucătorii de la Kosovo au fost lezați și au părăsit terenul, după care România a obținut o victorie prețioasă.

FRF, în semn de mulțumire pentru meciul cu Andorra, a dat acces gratuit copiilor sub 14 ani, răsplătind părinții și însoțitorii acestora pentru atmosfera creată.

Dueluri de „foc„ urmează pentru naționala României pentru calificarea la Campionatul European din 2024.

Prima dată Naționala României va întâlni Israel în deplasare, iar după 3 zile vor găzdui partida cu Elveția, ambele fiind contracandidatele la primele două locuri de grupă.

În acest moment, tricolorii se situează provizoriu pe prima poziție cu 16 puncte.

Cu o posibilă victorie cu Israelul, România poate ajunge la 19 puncte, dar depinde de cum va evolua jocul.

Dacă ar face remiză în Israel, România va avea 17 puncte, dar va fi obligată să câștige cu Elveția.