Recomandările jandarmilor băcăuani pentru turiștii din stațiunile județului nostru

Odată cu venirea sfârșitului de săptămână, vremea frumoasă atrage mulți turiști în zona montană a județului nostru. Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean ” Ștefan cel Mare ” Bacău sunt prezenți pentru a asigura o experiență plăcută și sigură în natură și în zonele de agrement pentru toți vizitatorii.

Activitățile desfășurate de jandarmii din cadrul Postului de Jandarmi Balneoclimateric Târgu Ocna și Postului de Jandarmi Montan Slănic Moldova sunt importante pentru siguranța turiștilor și prevenirea accidentelor în zonele de agrement.O metodă eficientă de sensibilizare a vizitatorilor este distribuirea pliantelor informative, care subliniază măsurile de prevenire a faptelor antisociale și regulile de comportament în mediu natural.

Discuțiile directe cu turiștii oferă acestora ocazia de a primi informații relevante și personalizate în funcție de nevoile lor. Pentru prevenirea accidentelor și pentru protejarea fondului forestier naţional, jandarmii le recomandă turiștilor, dar și cetățenilor din județ, care doresc să viziteze zona montană următoarele:înainte de a pleca în excursie, informaţi-vă asupra itinerariului propus;
-plecaţi pe munte doar cu echipament adecvat, lanternă, rucsac, trusă de prim ajutor;
-alegeţi traseul în funcţie de pregătirea fizică, tehnică și nu vă abateți de la acesta;
-folosiţi numai traseele marcate și nu fotografiați sau hrăniți animalele sălbatice întâlnite;
-dacă doriți să fotografiați sau să filmați fauna cinegetică, făceți-o pe traseele turistice sau pe căile de comunicații;
-când sunteți însoțiți de câine, acesta trebuie păstrat mereu în lesă;
-fructele, ciupercile, mugurii pot fi recoltate doar cu acordul proprietarului şi/sau al ocolului silvic care asigură administrarea pădurii;
-nu deterioraţi amenajările turistice, marcajele, indicatoarele sau flora montană;
-faceți focul doar în locuri amenajate și nu lăsați resturi menajere depozitate în spaţii neamenajate;
-nu intrați cu mașina, ATV-ul sau alte autovehicule în fondul forestier național;
-respectați indicațiile patrulelor de jandarmi montani și apelați cu încredere la acestea în cazul apariţiei animalelor periculoase sau a dificultăţilor pe traseu.
Rolul jandarmilor care sunt prezenți în zonele stațiunilor din județul nostru este de a menţine un climat de ordine şi siguranţă publică, pentru prevenirea şi combaterea infracţiunilor şi pentru sprijinul celor aflaţi în dificultate.

IONESCU ANDREI

IONESCU ANDREI

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: