Rapid București – Universitatea Craiova 2-0. Giuleștenii își reconsolidează poziția a 3-a în Superligă

Duminică seara a avut loc în Giulești, meciul dintre Rapid București și Universitatea Craiova, încheiat cu scorul de 2-0.

Golurile au fost marcate în fiecare repriză de către Bamgboye, în minutul 36, respectiv Borja Vale, în repriza secundă.

Din păcate, oltenii sunt la a doua înfrângere consecutivă, astfel că Rapid și-a consolidat locul 3 în clasament cu 26 de puncte.

Această victorie îi apropie pe rapidiști la 1 punct de CFR Cluj, care are un meci mai puțin, și la 5 puncte de liderul FCSB.

Gazdele au avut trei mari ratări la poartă, dar Bamgboye a deschis scorul în minutul 36, după pasă de la Petrila, cel care a fost schimbat apoi din cauza unei accidentări musculare grave.

Rapidiștii au dominat și repriza secundă când Borja Vale a dat golul final cu un șut de la margine careului, respins nefericit de un fundaș advers.

Așadar giuleștenii joacă în etapa viitoare derby-ul cu FCSB în deplasare, pe când Universitatea Craiova are un derby local cu U.Craiova 1948.