5 septembrie 1960 – Muhammad Ali ia medalia de aur la Roma

Un tânăr boxer american, Cassius Clay, își făcea drum spre ringul olimpic, unde îl avea adversar pe polonezul Zbigniew Pietrzykowski.

Clay era preferatul publicului și al presei în finala categoriei semigrea.

Pietrzykowski era mai puternic și mai experimentat, așa că în primele două runde Clay, folosindu-și stilul stângaci a fost pus în dificultate.

Abia în runda finală Clay și-a arătat talentul prin viteză și tehnică superioară, dominându-l din primele 3 minute și dându-i o lovitură decisivă adversarului, folosindu-se de combinații rapide și precise. Clay a primit unanimitate de voturi, sărind de bucurie în ring, câștigând astfel meciul.

Clay a luat prima medalie olimpică, devenind mai târziu Muhammad Ali, unul dintre cei mai mari campioni din Istoria Boxului.

Suntem mândrii de toți campionii.

Sursa mediafax.ro

Redactia

Redactia

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: