Consiliul Județean bacău vrea să înființeze o nouă autogară, „Autogara Sud”, în Municipiul Bacău.
Aceasta va fi amplasată în incinta parcării de la Aeroportul Internațional „George Enescu”.
„Autogara Sud” se vrea a avea influențe pozitive pentru traficul din Municipiul Bacău și va reprezenta un punct modal pentru transportul public județean, complementar cu transportul public local.
Poziționarea noii autogări va fi în apropiere de centura rutieră, unde traficul din zona centrală a municipiului nu ar mai fi la fel de aglomerat.
Astfel, în incinta parcării aeroportului, zona Terminal Intermodal este deja construită clădirea pentru această nouă autogară, așteptându-se votul Consiliului Local Bacău.
De asemenea, spațiul acestei autogări va fi prevăzut cu o sală de așteptare, puncte de achiziționare a biletelor și, nu în ultimul rând, grupuri sanitare.
Sursa ziaruldebacau.ro Redactori: Miruna Goci/Andrei Goci
