Coiful de aur care a fost furat de la Muzeul Drents anul trecut a fost recuperat. Detectivul de artă Arthur Brand raportează acest lucru către NOS pe baza unor surse. Nu a putut spune nimic despre starea coifului, dar a raportat că nu a fost topit. Nu a putut preciza nici despre soarta restului de opere de artă furate.
Parchetul raportează doar că există noi evoluții în acest caz și că o conferință de presă pe această temă va avea loc la Assen în această după-amiază.
Parchetul, Muzeul Drents și Muzeul Național de Istorie din București nu au putut confirma către NOS descoperirea comorilor de artă românești.
Informațiile au fost preluate de pe nos.nl.
