Treizeci de grade cu plus și asfaltul ți se lipește de tălpi. De ajuns la mare, mai ai de strâns bani – pentru că tocmai ți-a venit regularizarea la curent. Intrarea la piscină ți se pare a fi un preț prea piperat și parcă nici n-ai da 15 lei pe-o bere. Ce alternative ai în Bacău? Cada și dușul, asta în caz că nu se mai petrece vreo avarie, Doamne ferește! Uite așa îți aduci aminte de primari și promisiuni de campanie…
În 2020, în plină campanie electorală, primarul Stanciu-Viziteu arăta cu degetul, acuzator, spre fostul. Ba îți făcea un clip electoral la insula de agrement acuzând, pe bună dreptate, incompetența lui Necula. Știe tot Bacăul, insula de agrement trebuia să fie gata demult. Au trecut anii, s-au epuizat termene de finalizare, s-au pierdut milioane din bani europeni și tot nu se poate merge la mult așteptatul aqua park. De parcă ar fi vorba despre construcții pe Venus, nu niște amărâte de topogane și-o piscinuță cât o balie a bunicii.
Incompetența și prostia s-au perpetuat, începând cu administrația liberală de după problemele penale ale lui Romeo Stavarache, a continuat cu Cosmin Necula și, iată, a culminat cu neputința lui Lucian Stanciu-Viziteu. Vă dau scris că dacă aveam vreo funcție în fruntea primăriei, insula de agrement era gata în câteva luni. Și, într-un an, aveam și vaporașe de agrement pe lac. Dar nu am. Prin urmare, ne coacem constant printre betoane, cu sticla de apă la cingătoare întru răcorire.
Ce nu am înțeles eu este de ce Stanciu-Viziteu s-a încăpățânat să lucreze la aqua park tot cu SSPM, societate a primăriei despre care promitea – în aceeași campanie electorală – că o va desființa. Nu doar că nu a făcut treaba asta dar l-a angajat chiar pe contracandidatul său, despre care spunea că-i penal și incompetent. E ca și cum ai angaja niște zugravi să-ți renoveze apartamentul, ăștia îți fac praf lucrarea și îi antamezi tot pe ei ca să-ți repare porcăria. Ori ești sado-masochist, ori ești prostovan de-a binelea.
Printre prioritățile băcăuanilor, despre care am aflat chiar din sondajul realizat de însuși Stanciu-Viziteu pe când era doar candidat la primărie, s-a numărat insula de agrement. Băcăuanii își doreau, și cel mai probabil își doresc încă, un loc în care să beneficieze de agrement, să se bucure de timpul liber, de vară și de soare, la prețuri decente. Fiind traiul greu, nivelul salarial mult mai mic decât media pe țară și nebeneficiind de prea multe evenimente (apropo, despre festivalul de teatru stradal mult promis, se mai aude ceva?), foarte mulți nu își permit un concediu la mare. Insula, cu aqua park-ul său, ar fi fost o alternativă decentă. Nu mai iau în considerare faptul că Stanciu-Viziteu a câștigat alegerile din 2020 cu sloganul ”Recreez Bacăul”. Ce-o fi în capul primarului, doar administratorul public o ști. Cert este că-s treizeci de grade și că-i a nu știu câta vară când nu avem aqua park la insulă. Tot la fel cum nu avem stadion, tren urban, revoluție fiscală sau resistematizare a cartierelor. Practic, până acum, din promisiunile de campanie ale lui Stanciu-Viziteu, cele principale, s-a ales praful. Un praf care acoperă Bacăul și-l face un târg amărât.
LLI-Lucaș, contributor Radio Easy
