Președintele PSD Bacău, Dragoș Benea, a avut o reacție pe pagina sa de Facebook ca urmare a votului social-democraților de astăzi, în ceea ce privește retragerea sprijinului politic pentru premierul României, Ilie Bolojan. Aproximativ 5000 de membri PSD din toată țara au ales să nu îl mai susțină politic pe premier. Într-un eveniment politic denumit „Momentul Adevărului”, PSD s-a declarat nemulțumit de „prăbușirea economico-socială din ultimele 10 luni — cu recesiune, inflație, afaceri care se închid, șomaj, scăderea investițiilor publice și a nivelului de trai, în special pentru tineri, pentru pensionari și categoriile vulnerabile — plus lipsa dialogului real în Coaliție și cu partenerii sociali”, așa cum se arăta în întrebarea adresată membrilor partidului. Redăm mai jos comunicatul lui Dragoș Benea:
„Premierul tăierilor, concedierilor, austerității şi al lipsei dialogului nu putea pretinde clemență de la PSD, după ce sarabanda măsurilor promovate prin angajarea răspunderii Guvernului a lovit direct în categoriile defavorizate şi persoanele vulnerabile. „Întâmplător”, chiar baza electorală şi rațiunea de a fi a PSD.
Cu aproape 50% pondere în arcul guvernamental, PSD şi-a asumat cu îndreptățire statutul de playmaker al îndepărtării lui Bolojan de la Palatul Victoria pentru că nu putem sacrifica țara şi milioane de români pentru un om cu un pronunțat reflex autocratic şi o lipsă crasă de cultură a compromisului care au dus coaliția şi țara în impas politic. România nu stă într-un singur om!
PSD nu putea rămâne captiv & complice într-o guvernare de dreapta al cărei premier a preluat țara pe creştere economică şi a îngropat-o, în niciun an, în recesiune, sărăcie şi umilință, convins că e singurul care are întotdeauna dreptate: a concedia în masă din administrația locală, a tăia bani de la mame şi salariile profesorilor, a tăia bursele elevilor şi studenților, a buzunări persoanele cu dizabilități sau a impune creşterea aberantă a taxele locale NU ESTE REFORMĂ!
Referendumul intern din PSD, un exercițiu democratic de largă consultare a bazei partidului, irită opozanții noştri care nu doar că sunt alergici la democrație şi dialog, ci pretind să le cerem voie să avem propria opinie sau un cuvânt de spus din postura de cel mai important partid din România şi din coaliție!
Vocea PSD s-a făcut auzită azi cu putere şi, prin ea, s-a auzit vocea celor mulți, direct loviți de austeritatea lui Bolojan şi care spun, în proporție covârşitoare (80%), că țara merge într-o direcție profund greşită: datoria noastră, a social-democraților, este să schimbăm urgent direcția şi să oferim românilor o bună guvernare, la capătul căreia să creştem calitatea vieții oamenilor şi să facem uitat, odată pentru totdeauna, coşmarul bolojenist!”, a transmis Dragoș Benea.
