Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Bacău a postat un mesaj pe facebook prin care își exprimă regretul pentru pagubele create de vântul sever de ieri.
„În zonele joase din județul nostru, rafalele au atins viteze periculoase, de 70-90 km/h, aflându-ne sub avertizare meteorologică de Cod Portocaliu.
Aceste fenomene extreme scot în evidență o vulnerabilitate majoră a mediului urban: praful de pe străzi! Vântul puternic a ridicat în atmosferă tot acel praf care așteaptă să fie măturat și spălat. Situația ne este confirmată și de notificările APM, care ne indică depășiri alarmante ale poluării aerului în mediul urban (ex. municipiile Bacău și Onești), cauzate de acest praf nesalubrizat.
Inhalarea acestui praf reprezintă un real pericol pentru sănătate:
- Ajunge adânc în plămâni, provocând iritații și inflamații.
- Agravează rapid bolile respiratorii, crizele de astm și afecțiunile cardiovasculare.
- Copiii, vârstnicii și persoanele cu afecțiuni cronice sunt cei mai vulnerabili!
Pentru a proteja sănătatea populației, facem un apel ferm și constructiv către toate administrațiile locale din județ: nu este suficient ca planurile și programele de curățenie să arate bine doar pe hârtie! Este vital ca aceste grafice de spălare și măturare a străzilor să fie și respectate cu strictețe în teren. Salubrizarea reală și eficientă este o necesitate zilnică pentru un aer curat, nu doar un document de bifat!
De asemenea, reamintim ferm proprietarilor de terenuri (publice sau private) că au obligația legală de a le întreține, astfel încât suprafețele lor să nu devină generatoare de praf la fiecare rafală de vânt!
Implicarea civică este esențială: vă rugăm să ne semnalați punctual situațiile în care normele de curățenie nu sunt respectate și să dați un share acestei postări pentru a informa un număr cât mai mare de cetățeni.
Sănătatea cetățenilor trebuie să rămână prioritatea noastră, a tuturor! Așteptăm să vedem utilajele la treabă!”, este mesajul Gărzii de Mediu.
