Referitor la articolele din presa locala ,cu privire la imaginile aparute in spatiul public cu cadavrele a peste 50 de câini morți care au fost descoperiți la un adăpost din Buhuși,va comunicam ca D.S.V.S.A. Bacau s-a autosesizat si a efectuat cercetări prin inspectorii sanitari veterinarI cu atributii in domeniul protectiei si bunastarii animalelor, care s-au deplasat la fata loculului in data de 12.03.2021.
Din ancheta efectuata ,la data si ora controlului ,nu s-a confirmat cele aparute in presa ,s-au gasit doar dejectii/fecale de caini si fragmente de oase (in sustinerea celor mentionate mai sus atasam imagini efectuate de colegii nostri in data de 12.03.2021 ora 16).
Prin personalul administratiei locale , locul a fost igienizat, , iar fecale de caini si fragmentele de oase au fost depozitate in perimetrul adapostului , in vederea neutalizarii de catre o firma specializata.
Ancheta D.S.V.S.A. Bacau a continuat in cursul zilei de luni 15.03.2021, la adapostul din Buhusi, pentru verificari ce au vizat :
- Legalitate functionarii obiectivului ;
- Respectarea conditiilor de protectie si bunastare animala;
- Identificarea si inregistrarea animalelor din adapost;
- Concordanta intre intrarile/adoptiile/eutanasierile/mortii in adapost si evidentele sanitare veterinare intocmite;
- Existenta spatiului special amenajat pentru depozitarea SNCU si functionarea echipamentelor figorifice pentru depozitarea cadavrelor;
- Asigurarea asistentei sanitare veterinare curente, care se realizeaza de catre un medic veterinar organizat in conditiile legii ,in baza contractului de prestari servicii cu adapostul public si efectuarea imunizarilor periodice obligatorii.
Nu au fost constate neconformitati privind documentele solicitate , dar pentru nerespectarea depozitarii corespunzatoare a dejectiilor, provenite de la animalele din adapost, a fost sanctionat contaventional reprezentantul legal al ONG-ului Asociatia Lupii Tineri , conform HG 984/2005 cu modificarile si completarile ulterioare,cu suma de 1500 lei.


