Jandarmii alături de elevi

Și în această săptămână Gruparea de Jandarmi Mobilă Bacău a fost alături de elevi, atât prin misiunile desfășurate în proximitatea instituțiilor de învățământ, cât și în cadrul orelor de dirigenție.

Jandarmii din cadrul Compartimentului Prevenire și Combatere a Faptelor Antisociale au discutat cu peste 250 de elevi ai Liceului Tehnologic ”Grigore Antipa” din municipiul Bacău.
Temele abordate de jandarmi au vizat, în principal, siguranța elevilor, identificarea rapidă a situațiilor în care pot fi în pericol și gestionarea acestora, precum și aspecte referitoare la efectele consumului de alcool, energizante și a substanțelor interzise.

Unul dintre scopurile acestor activități, pe lângă prevenirea tuturor situațiilor care ar putea afecta elevii si cadrele didactice, este consolidarea și dezvoltarea unei relații bazate pe încredere și respect între elevi și jandarmi.

Aceste activități vor continua pe tot parcursul anului școlar, informarea și prevenția fiind priorități ale Grupării de Jandarmi Mobile Bacău.

Redactia

Redactia

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: