George Simion, președintele AUR, și-a îndemnat susținătorii să participe la proteste în marile orașe din țară joi, 12 februarie 2026, la ora 12:00 pentru 12 minute. Mii de oameni au fost așteptați că conteste public măsurile economice ale Guvernului Bolojan, se anunță într-un comunicat al AUR.
Cei care nu au putut ajunge fizic în piețe au fost îndemnați să își întrerupă activitățile timp de 12 minute, demonstrând astfel că nemulțumirea este generalizată, de la birouri până la unități de producție, se mai arată în comunicat.
Circa 300 de băcăuani au protestat în Piața Tricolorului din municipiul Bacău. Aceștia au fluturat drapeluri, au venit cu pancarte și au strigat, printre altele: „Jos, Bolojan!”, ”Bolojan, la pușcărie!”, „Nicușor, trădător!” și „Călin Georgescu președinte”


Motivele, se mai arată în comunicatul AUR, sunt legate de înghețarea veniturilor, scumpirile în lanț din ultimele luni și măsurile de austeritate care ar fi disproporționate față de realitatea socială.
