Tamponare soluționată de polițiști cu reținere pentru 24 de ore

La data de 05 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier din Onești au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, soldat cu pagube materiale, pe DN 11, în comuna Sănduleni.

Din primele verificări a reieșit că un bărbat de 43 de ani, din comuna Livezi, în timp ce conducea un autoturism dinspre Bacău către Onești, ar fi efectuat o manevră de depășire a unui autocamion, moment în care ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, părăsind partea carosabilă.

În urma evenimentului rutier a rezultat doar avarierea autoturismului. Conducătorul auto a abandonat vehiculul și a plecat într-o direcție necunoscută.

În urma activităților investigativ-operative desfășurate, polițiștii l-au depistat pe bărbat pe un drum din localitatea Coman.

Acesta a fost testat cu aparatul etilometru, rezultatul indicând o concentrație de 1,14 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, bărbatul a fost condus la spital, unde i-au fost recoltate mostre biologice de sânge.

După administrarea probatoriului, polițiștii au luat măsura reținerii bărbatului pentru 24 de ore, acesta fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J. Bacău.

Cercetările sunt continuate.

IONESCU ANDREI

IONESCU ANDREI

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: