In aceasta dimineata Victor Costache, Ministrul Sanatatii, si-a inaintat demisia in plina pandemie de coronavirus.
Nelu Tătaru, secretar de stat in Ministerul Sanatatii, devine ministru interimar la sanatate.
„Aproape 5 luni de zile a făcut parte din echipă și am luat decizii importante. Regret demisia domnului ministru, pe de altă parte o înțeleg și îi mulțumesc pentru buna colaborare”, a declarat Ludovic Orban.
Surse politice au declarat că Orban este cel care i-ar fi cerut lui Costache să plece din această funcție, din cauza declarațiilor pe care le-a făcut miercuri, pentru stirileprotv.ro, spunând că toți bucureștenii vor fi testați pentru Covid-19.
