Astăzi s-a emis de către meteorologi din nou avertizare Cod Galben de ploi și vânt valabilă în 11 județe și anume: Satu Mare, Maramureș, Bistrița-Năsăud, Sălaj, Cluj, Bihor, Alba, Hunedoara, Arad, Timiș și Caraș-Severin.
Va fi o instabilitate atmosferică accentuată care se va manifesta prin averse cu caracter torențial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată a vântului – rafale de 50-60 km/h -, izolat vijelii și grindină.
Cantitățile de apă vor fi de 20-25 l / mp și, izolat, mai ales în nord-vestul teritoriului, de peste 40-45 l / mp.
Vor mai fi astfel de fenomene pe arri restrânse și în centrul și nord-estul țării, respectiv și în zonele montane
Vineri vor fi manifestări de instabilitate atmosferică mai ales în sud, centru și est.
Astfel, avertizarea este de joi – ora 13:00 până vineri – ora 10:00.
E necesară întotdeauna o umbrelă atât pentru plaoie dar și pentru ”vremuri grele”.
