Festivalul Lumii este organizat în fiecare an în mai multe locații din România.
Scopul acestuia este de a crea un spațiu liniștit, de deconectare a participanților de la agitația vieții de zi cu zi și de a oferi copiilor, tinerilor și voluntarilor implicați, de toate vârstele, o educație non-formală prin responsabilizarea lor și dezvoltarea abilităților de organizare în cadrul unui eveniment național.
Suntem prinși într-un ritm tot mai alert, într-o agitație permanentă, așadar uităm de lucururile mărunte, de un cântec frumos sau un zâmbet. La sfârșitul unei zile grele, aceste lucruri mărunte te fac să te relaxezi.
Cercetașii României încă din 2004 și-au propus ca pentru câteva ore să amintească membrilor comunității locale de această bucurie a lucrurilor mărunte.
Astfel, au transformat orașele în care locuiesc într-un spațiu magic, de poveste, în care să ne simțim fericiți indiferent de vârstă.
În viață trebuie să rămânem cu amintirile frumoase.
