Cum ar fi dacă…

Vă propun un scenariu, o idee de dezvoltare și de a merge mai departe căci ne-am împotmolit. Nu e originală dar cu siguranță este cea mai bună dacă dorim să devenim ceva, nu doar o populație tot mai răsfirată, mai prostită și mai năucă. Vorbesc despre reforma aministrativă prin regionalizare, comasare de localități și desființare a multor dintre agențiile și instituțiile de stat care au funcionat până în prezent doar ca niște sinecuri pentru tot felul de politruci, neamuri, pile și relații. Evident, după cum (nu) funcționeză lucrurile, nu se va concretiza prea curând. Nu-și dorește nimeni din așa-zisă clasă politică. Dar cum ar fi dacă…

Am aloca 10 la sută din PIB pentru educație. Dar pe bune, nu doar pentru salarii, ci pentru a reforma din temelii sistemul de învățământ de la toate nivelurile, pe criterii de perfomanță pentru profesori și aplecat mai ales pe nevoile elevilor, studenților, a specificului regional, local și a nevoilor pieței muncii. Cam cum au făcut țările nordice, după cel de-Al Doilea Război Mondial. Nu trebuie să inventăm nimic, trebuie doar aplicat ceva care a funcționat la alții.

Am desființa localitățile cu un număr mai mic de 5000 de locuitori și le-am comasa într-unele în stare să acceseze cât mai eficient fonduri europene. Ce sens are o localitate care nici măcar, din taxele locale, nu-și poate permite propriul aparat administrativ și stă mereu cu mâna întinsă la județ sau guvern. S-au creat astfel tot felul de complicități contra voturi.

Am desființa județele și prefecturile. Am înființa regiuni, pe modelul celor istorice, care au și tradiție și obiceiuri și cultură proprie. Ar dispărea toată floarea cea vestită a baroneților politici. Scăpăm de șefii de județ și de șefii lor ierarhici din partid. Nu mai plătim tot felul de angajați pe pile și relații, de cumătri și mătuși, de amante și neveste care plimbă două hârtii prin instituțiile amintite mai sus. La CJ Bacău, încă de pe vremea în care Benea conducea instituția, s-a creat o mare familie care depinde direct de acesta, chiar și acum când, teoretic, nu mai conduce județul. Așa au făcut polonezii chiar după ce au intrat în UE. Iar Polonia este acum un exemplu de dezvoltare economică și nu numai. Plus că e printre țările din fostul lagăr comunist care-și apără și promovează cel mai eficient interesele naționale atât la nivelul UE, ca parte componentă a Uniunii, cât și la nivel mondial. A se vedea forța militară care a devenit.

Am desființa o mare parte din deconcentrare, agenții de stat. Peste 60 la sută dintre bugetari lucrează pentru astfel de instituții care nu fac alteceva decât să încurce mediul privat ori să se fi transformat în sinecuri de partid. Vă întreb, la ce-i bun serviciul de protecție a plantelor?

S-ar înființa, după modelul polonez, geman, olandez, belgian, francez, spaniol șamd regiuni cu personalitate juridică proprie, independente financiar de Centru pentru problemele locale și regionale, sprijinite de acesta doar pentru mari proiecte, de genul autostrăzi, căi ferate precum și fonduri de solidaritate. Un consiliu regional format din reprezentanții fostelor județe, un guvernator ales prin vot direct. Puterea centrală ar urma să se ocupe doar de interne, securitate națională, politică externă.

LLI-Lucaș, contributor Radio Easy

Redactia

Redactia

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

error: