La data de 18 mai, poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale şi cei din cadrul Postului de Poliţie Bereşti-Bistriţa au reţinut un bărbat, de 37 de ani, care era dat în urmărire internaţională.
Măsura urmăririi internaţionale a fost instituită la solicitarea autorităţilor ungare întrucât bărbatul se sustrăgea de la executarea unui mandat european de arestare, pentru comiterea unor infracţiuni contra patrimoniului.
Acesta a fost încarcerat în Centrul de Reţinere şi Arest Preventiv al I.P.J. Bacău iar în continuare se efectuează demersurile necesare declanşării procedurii de predare către autorităţile ungare.
Foto: Arhivă
