La data de 13 Aprilie, polițiștii băcăuani au fost sesizați prin 112 despre faptul că mai multe cruci din Cimitirul Central prezintă urme de distrugere. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că aspectele sesizate, se confirmă.
Astfel, au început cercetările in acest caz, in cadrul unui dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de profanare de morminte.
