Sportivii pregătiți de antrenorul Sorin Aștefănoaei – 6 Dan și de instructorul Francisc Totu- 2 Dan la ACS Karate Traditional Initio Bacău au fost invitații speciali îm prima săptămână din septembrie la stagiul Internațional de Karate Fudokan ”Olimp Fudokan International Summer Gashuku”.
Evenimentul a fost organizat de Blue Lions Club București și Asociația Cluburilor de Karate Fudokan din România, condusă de Sensei Jo Mirza – 9 Dan.
Alături de ei, au mai fost prezenți Sensei Mihai Apan – 8 Dan – președintele ACFK și Sensei Constantin Căliman- 7 Dan , președintele World Fudokan Federation.
În acelați timp cu stagiul, s-a derulat și cea de-a treia ediție a Cupei Mării Negre la Karate Fudokan.
La această competiție au participat peste 150 de sportivi din următoarele cluburi: Blue Lions București, Kami Do București, Academia de Karate București, Budo Slatina, Shiro Washi Poliești, Yama Hana Ploiești, Katana Karate Club Arad, Dojo Master Iași, Campionii Lerești, Bushido Râmnicu Sărat și ACS Karate Tradițional Initio Bacău.
17 sportivi băcăuani au luat medalii la această competiție:
- David Senteș/ categoria copii 10-11 ani: locul 1 la kata individual masculin, locul 2 la jiyu ippon kumite masclin.
- Ileana Oancea/ cadeți 14-15 ani: locul 3 la kata individual feminin.
- Georgiana Teletin/ juniori 16-17 ani: locul 1 la kumite sport echipe, locul 2 la kata individual feminin, locul 2 la fukugo feminin, locul 3 la kata echipe feminin.
- Maria Teodora Rebegea: locul 1 la kumite sport echipe, locul 2 la kogo kumite, locul 2 la kata individual, locul 3 la fukuogo, locul 3 la kata echipe feminin.
- Ioana Tanțoș/ Juniori: locul 1 la kata infdividual feminin, locul 1 la fukugo, locul 1 la kumite individual feminin, locul 1 la kumite sport echipe, locul 3 la kata echipe.
Luna viitoare, karateka de la ACS Karate Traditional Initio Bacău vor participa la o cupă din Ploiești.
Le urăm tuturor participanților succes și că suntem mândrii de campionii noștri.
Sursa desteptarea.ro
