Președintele României, Klaus Iohannis, a semnat vineri, 12 noiembrie 2021, decretul de decorare a gimnastei Nadia Comăneci cu Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Ofiţer.
Astfel, în semn de înaltă apreciere şi recunoaştere pentru excepţionala carieră sportivă, pentru rezultatele remarcabile obţinute în calitate de reprezentantă a României, precum şi pentru implicarea în popularizarea sportului în rândul tinerei generaţii, Președintele Klaus Iohannis a conferit Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Ofiţer doamnei Nadia Comăneci.
Thank you all ❤️. Mulțumesc pentru urările frumoase🙏 pic.twitter.com/lNOtOe5EgK
— Nadia Comaneci (@nadiacomaneci10) November 12, 2021
Nadia Elena Comăneci, împlineşte, vineri, 60 de ani. Este prima gimnastă din lume care a primit nota zece într-un concurs olimpic de gimnastică. Este câștigătoare a şase medalii olimpice de aur. Este considerată a fi una dintre cele mai bune sportive ale secolului XX și una dintre cele mai bune gimnaste ale lumii, din toate timpurile, „Zeița de la Montreal”, prima gimnastă a epocii moderne care a luat 10 absolut.
Este primul sportiv român inclus în memorialul International „Gymnastics Hall of Fame”.
